Ретроспективна фото изложба
„Гостоприемният Пловдив“
със съдействието на Регионален Исторически музей
Европейската столица на културата за 2019 – Пловдив, показа своите прелести в ретроспективна изложба на 9-ти март в Градски дом на културата „Борис Христов“.
Изглед от високо
Гостоприемството на този град е емблематично, а ние от своя страна решихме да покажем Пловдив – преди и сега. Благодарение на Исторически музей – Пловдив успяхме да се докоснем до изображения, някои от тях направени преди повече от 100 години, в далечната 1892г.
Главната улица на Пловдив
В тези 20 композици може да се разгледат някои от емблематичните забележителности на града под тепетата, които са разделени графично на „преди“ и „сега“.
Емблематичното кино „Балкан“, построено 1939-1940 г. на мястото на изгорелия ресторант “Княз Александър”
Изложбата е едно пътуване във времето, което съчетава модерното развитие на града в едно с романтиката на изминалия век. Идеята, която искаме да предадем на жителите и гостите на Пловдив, е различният поглед върху миналото и настоящето, като безпристрастен наблюдател – този, който оценява моментът тук и сега, защото осъзнава, че миналото няма да се върне, а бъдещето е необозримо.
Хотел „Тримонциум“, открит 1955г.
Тогава комплексът е бил елитна част от социалистическата верига „Балкантурист“.
Сградата на централна поща през 1923г. е била хотел „Цар Симеон”, а три години по-късно и дом на крупния тютюнев търговец Димитър Кудоглу.
Дом на културата “Борис Христов” е известен в миналото като Синдикален дом
Изложбата бе част от събитието „Уикенд в Пловдив“ и съпътстваше откриването на фестивала на 9ти март от 12ч. в ГДК „Борис Христов“.
Тунелът под Джендем тепе е прокопан още през 1948г., но поради липса на финансиране той дълго остава неизползваем.
Мостът при Панаира е изграден 1960г.
Ресторантът на Сахат тепе отваря врати през 1933 г. и е съборено през 1975 г.
През 1922 г. централната улица на Пловдив се сдобила с европейски облик.
Сградата на община Пловдив
Строителството започва на 23 ноември 1930 година и завършва на 31 май 1931 година. Наречен е новият мост – или Моста на Герджика.
Строителството започва през 1906 година и завършва през 1908 година, а официалното му тържествено откриване става на новогодишен бал срещу 1909 година. През 1923 година във Военния клуб е възникнал пожар, при който две от кулите са отстранени.
Фасадата на сградата в Центъра на града е изцяло реставрирана по снимка от 1934 г. на тогавашния хотел „Берлин“.
Римският стадион е разкрит през 1970 година, а преди това върху него се намирал площад „Джумая”.
Изглед към Сахат тепе
Оригиналната статуя на фонтана Деметра в Цар Симеоновата градина е реставрирана и отново върната на мястото й в парка, където е била поставена за пръв път през 1892 г.
Шедьовърът е на италианския скулптор Арнолдо Дзоки.
Зданието на гара „Филипово“ е издигнато през 1908 г.